Проект "Поезд памяти"

Конюшко Екатерина, учащаяся 10 «Б» класса ГУО «Гимназия № 2 г. Орши», приняла участие в республиканском конкурсе «Я патриот своей страны» в рамках белорусско-российского проекта «Поезд Памяти». Была приглашена для участия в финале районного отборочного конкурса, который состоялся 26 января в ГУО «Средняя школа № 16 г. Орши».

За право быть лучшим состязались шесть творческих, активных, целеустремлённых ребят.

Как и все участники, Екатерина представила на суд жюри визитную карточку, в которой рассказала о  себе с помощью облака слов, призналась, что очень любит облака, поэтому выбрала такой  способ самопрезентации.

Кроме того,  учащаяся рассказала о себе много интересного: “Падтрымка, усмешка і цуд – гэта тое, што мацуе маю сям'ю. Сябры, узаемавыручка і згода пануюць у маёй другой сям'і – у класным калектыве.  Разумнае, добрае, вечнае. Менавіта гэтаму я вучуся ў гімназіі.

Вынікам плённай працы сталі шматлікія дыпломы па вучэбных прадметах “Руская мова і літаратура”, “Беларуская мова і літаратура”, “Грамадазаўства”, “Хімія”, “Англійская мова” на другім этапе рэспубліканскай алімпіяды. Штогод я атрымліваю Пахвальны ліст за выдатныя поспехі ў вучобе і прыкладныя паводзіны. Творчасць. Яна дапамагла мне перамагчы ў шматлікіх конкурсах розных узроўняў і атрымаць наступныя ўзнагароды: Дыплом ІІ ступені на раённым этапе рэспубліканскага конкурсу "Жывая класіка"; сертыфікат удзельніка адкрытай дыстанцыйнай паэтычнай акцыі "Мая родная мова, ганаруся табой!", відэаматэрыялы размешчаны на adu.by; Дыплом І ступені ХХІ раённага фестывалю творчасці дзяцей і моладзі "Буду зоркай" у намінацыі "Дэкламацыя";  Дыплом лаўрэата ХХ раённага фестывалю творчасці дзяцей і моладзі "Буду зоркай" у намінацыі "Паэтычная творчасць".  Даследаванне. Я з'яўляюся дыпламантам раённай навукова-практычнай канферэнцыі.  Валанцёрства.

Ім займаюся ў вольны час, разам з сябрамі добраахвотна аказваем дапамогу выхаванцам дома-інтэрната, удзельнічаем у акцыях “З добрым сэрцам у школу”, “Цуды на Раство”, кожную вясну наведваем помнікі, праводзім добраўпарадкаванне.

Памяць. Лічу, што менавіта памяць пра слаўныя старонкі нашай гісторыі і народны подзвіг беларускага народа дазволіць застацца Радзіме незалежнай. А мая самая запаветная мара – гэта мір ва ўсім свеце”.

Катя Конюшко выучила стихотворение Петра Миклошевского “Мы беларусы, людзі не гордыя…” для участия в конкурсе “Я могу”.  О своей родной Оршанщине рассказала в видеоэкскурсии “Мая краіна”. Уверенно представила эссе «О той весне». Свои интеллектуальные способности проявила в игре  «Память поколений».

Все мероприятие прошло на одном дыхании, оставило только тёплые впечатления и гордость за страну, за наш город,  где живут  творческие ребята, которые  берегут память, создают настоящее и уверенно смотрят в будущее.